V rámci evropského projektu ŠABLONY II. začal v Domečku pracovat další badatelský klub. Jeho schůzky budou vždy v pátek od 15.00 do 16.30 hodin ve Spolkovém domě v Pravoníně pod vedením Marie Filipové. Klub badatelský VŠEZNÁLEK (tak se jmenuje) bude nabízet zajímavou formou poznávání čehokoliv a jeho bádání bude podpořeno tematickými hrami jako jsou Pexetria.
Jedná se o didaktické a zábavné hry, ve kterých se naučí děti pojmenovat například u PEXETRIA POVOLÁNÍ různé druhy povolání, rozeznávat jejich typické oděvy, nástroje a pomůcky, které pracovníci v daných povoláních používají.
Pexetrio STROMY je výuková a zábavná hra, která vaše dítě naučí pojmenovat různé druhy stromů, poznávat jejich plody a listy.
Pexetrio ZNÁŠ OVOCE ZELENINU je zábavná hra inspirovaná pexesem, která děti zároveň i vzdělává. Děti se naučí poznávat různé druhy ovoce nebo zeleniny, poznat jak a kde rostou a jejich produkty podle hesla „škola hrou“. Kromě toho, že si děti osvojí různé druhy ovoce a zeleniny zábavným způsobem, hra také napomáhá rozvíjet jejich logické myšlení a trénovat paměť hledáním trojice kartiček s vyobrazením plodu, toho jak a kde roste a produktu, který se z něj vyrábí.
Pexetrio ZVÍŘÁTKA NA STATKU je výuková a zábavná hra, která vaše dítě naučí pojmenovat domácí zvířata a jejich mláďata, poznat jejich prostředí a jejich produkty.
Pexetrio SAVCI je výuková a zábavná hra, která vaše dítě naučí poznávat různá zvířata, poznávat jejich stopy v jejich prostředí a jejich potravu.
Pexetrio PTÁCI je výuková a zábavná hra, která vaše dítě naučí poznávat různé ptáky, jejich hnízda s vejci a jejich letovou podobu.
Samozřejmě, že se budeme věnovat i dalším tématům z historie a dalším.
Cílem Klubu je vysvětlit dětem neznámé pojmy k dané probírané aktivitě. Například u daného povolání jsme hovořili o tom, jak dlouho je nutné získávat znalosti a zkušenosti, tedy kvalifikaci k výkonu tohoto povolání, diskutovali o prestiži daného povolání. Cílem bylo seznámit děti s tím, jak musí být člověk v daném povolání oblečen, jaké používá pomůcky a nástroje. Dalším cílem bylo u dětí vyvolat i případný zájem o některá povolání, která jim přibližuji. Navíc u dětí rozvíjím zručnost (děti pracují s nůžkami, lepidlem, pastelkami, fixy…), učí se plánovat si místo v Deníku, aby se jim informace, které si chtějí poznamenat na dané místo vměstnaly, navíc hodnotí důležitost informací, které si zaznamenají a kterým dají k záznamu přednost. Rozvíjíme i estetické hledisko, kdy děti chtějí mít svůj Deník co nejlepší, nejhezčí, neboť v reflexi po každé výuce vyhodnocujeme nejzdařilejší záznam a se svými Deníky se na poslední schůzce pochlubí svým rodičům, se kterými uspořádáme besedu.
Do Klubu se přihlásilo 8 dětí, což je vyhovující skupina. Navíc se jedná o děti přibližně stejného věku, toto hodnotím jako plus pro plánovanou aktivitu.
Jak probíhala první schůzka? Děti byly nedočkavé, přece jen se jednalo o aktivitu, kterou zatím neznají a já jim předem nic neprozradila. Na každého čekal velký sešit A4 s kroužkovou vazbou, jmenovka a dále spousta obrázků k probírání plánovaného tématu. Dnes jsem pro děti vybrala téma povolání. Měla jsem jich připravených 12, ale protože jsem chtěla, aby si všechny obrázky samy i vystříhaly, navíc napsaly poznámky, o kterých jsme v průběhu schůzky povídaly, někdy rozvinuly rozhovor šířeji a já uznala, že je lepší si s nimi povídat a předat jim co nejvíce informací, které je zajímají, než abychom přelétli plánovanou látku rychle a ošidili diskuzi. Raději připravená témata rozdělíme do více setkání. Děti těšilo, že si vytváří jakýsi Deník. Dokonce si chtějí opatřit obrázky doma a příště si je ke každému povolání doplnit. Probírali jsme povolání učitele, kadeřnice, kuchaře, policisty a lékaře. Chtěla jsem na dětech, aby ke každému povolání napsaly jméno člověka, kterého s daným povolání znají. Kdo nevěděl, zeptá se doma a dopíše si informaci příště. U povolání kuchař(ka) vypisovaly navíc jídlo, které mají nejraději. Pro někoho bylo složité vybrat ten správný pokrm. Tuto látku jsme probírali celou hodinu (60 minut) a další půlhodinu jsme věnovali hře PEXETRIO POVOLÁNÍ. Jedná se o didaktickou hru, kde hráči hledají tři stejné karty s daným povolání. Na každé kartě je jiný obrázek, ale tři z nich vždy k sobě významově patří. Hra byla pro děti nová, proto zajímavá a moc se líbila. Spokojenost byla s celou schůzkou, děti bavily i ruční práce a byly pyšné na svůj Deník.
Zpracoval(a): Marie Filipová