První dva semináře byly zaměřeny a zážitkové poznávání přírody a jeho využití v zájmovém vzdělávání. Seminář s praktickou dílnou byl zaměřený na teoretickou přípravu pokusů a zvládnutí jejich realizace.
Semináře byly pořádány ve spolupráci s Vzdělávacím institutem Středočeského kraje, pobočkou v Benešově s velkou podporou metodičky Mgr. Jany Mutlové. Seminář vedl lektor Mgr. Vlach a uspořádán byl v prostorách Kulturního domu Blaník Vlašim.
Po seznámení s jednotlivými typy pokusů, metodami rozdělení práce mezi frekventanty, seznámení s bezpečností práce při pokusech, a i instruktáží kde, který pokus lze využít (v kroužku, tábory…). Každý experiment byl připraven ve struktuře: pomůcky, cíl experimentu, evokační otázky, vysvětlení daného jevu – oč v experimentu jde a jakou formou téma předat, realizace pokusu, reflexe a možné využívání pracovních listů. Prováděli jsme výrobu podmořské sopky a zkoumání hustoty teplé a studené vody, zkoumali jsme, co dokáží citrusy, vyráběli jsme mléčnou duhu a zkoumali jezdící rybičky. Vyráběli jsme barvy, které se nepromíchají, psali různá tajná písma, ochočovali jsme plechovku a třídili pepř a sůl pomocí tření balonku, určovali jsme kyselost a zásaditost pomocí přírodních indikátorů a jiné další zajímavé pokusy. Ke všem pokusům jsme obdrželi skripta.
Sobotního semináře se zúčastnilo 19 vedoucích zájmových útvarů a v neděli 13. Každý účastník obdržel za účast akreditovaný certifikát od vzdělávacího střediska.
Podle reakce účastníků v obou dnech, seminář přinesl spoustu nových kompetencí každému z vedoucích zájmových útvarů. Na tento seminář navazuje i jeho pokračování, nabídky lektora zcela určitě v dohledné době využijeme.
Děkuji všem organizátorům těchto seminářů a děkuji i účastníkům, kteří věnovali zvyšování kvalifikace víkend.
Marie Filipová – administrátor Šablon