Vyhledávání

Sponzoři

Sellier Bellot Vlašim

Vlašimské městské lesy s.r.o.,Vlašim

Marie Filipová,Pravonín

Respo Vlašim

Koloniál Zelingr

Pan MUDr. Karel Pěkný

Kyselý – prádelna

Pan Musil zelenina

Papírnictví Jana Pessrová

Maso a uzeniny Josef Vávra

Benea ,s.r.o.

Metalkov s.r.o.- pan Reitschläger Evžen

Česká spořitelna,a.s.

Pekárna Turek a spol.,s.r.o.

Pentar a.s.,Praha 5

Jana Musilová

Viking Mašek, a.s.

Milan Vilím, Hobysport

Ing.Iveta Vaiglová

Miroslava Vavrušková, Napajedla

Vlama, spol. s.r.o.

Spol. Fair Credit International, SE

Ploty Holoubek s.r.o.Vlašim

Pastell spol. s r.o. Čechov

Zdeněk Štětina - GORENJE spol. s.r.o. 

Milan Bísek

Asmo, Zruč nad Sázavou

Kontakt

Adresa:

Radnická 121
258 01 Vlašim

Telefon:

317 842 310
724 148 443

E-mail:

mddm@mddmvlasim.cz

Ke stažení

 

 

Odkazy
Reportáže z konaných akcí

Šachovo - sportovní letní příměstský tábor červenec 2023

Šachovo - sportovní letní příměstský tábor - červenec 2023

ŠACHOVO – SPORTOVNÍ LETNÍ PŘÍMĚSTSKÝ TÁBOR – ČERVENEC 2023

      Šachového tábora se zúčastnilo ve dnech 10.-14.7.2023 24 dětí. Konal se v areálu Sokola Pravonín, kde jsme využívali nejen hřiště, ale i klubovnu a přilehlé prostory.

      Ráno jsme se scházeli na osmou hodinu (obsluha a vedoucí na sedmou), následovala rozcvička a skupinové hry – mrazík, rybáři, skupinky a jiné. Na děti čekalo malé občerstvení – ovoce, zelenina a pití. Poté následoval turnaj v rapid šachu a pro nešachisty turnaj deskových a jiných her ve dvojicích. Každý den byla hrána 2 kola. Následovala svačina, kterou jsme připravovali v prostorách klubovny a každý den měly děti navíc buchtu. Po ukončení tohoto programu následovala celotáborová hra Rytíři. Zašifrovaný vzkaz, hledání 5 dílů map a nalezení pokladu – cíle, ke kterým se děti propracovali plněním různých úkolů a sbírání bodíků. Dvě družstva plnila různé úkoly – tento den přelévání vody z jedné láhve do druhé na hlavě kamaráda a cílem bylo donést do cíle co nejvíce vody. Samozřejmě, že hodně vody končilo na zádech soutěžících. Následovala vodní bitva a pak ždímání triček, sluníčko se však postaralo o to, že ani jedno družstvo nezískalo ani kapičku! Soutěž byla i ve sbírání prasklých balonků. Další vodní soutěž byla ve spolupráci s vedoucími, každý měl na tričku napsané číslo a děti je musely 10x zasáhnout mokrým míčkem, pak donést na stanoviště a stříháním s rozhodčím získávaly body. Oběd, který byl podáván v místním Spolkovém domě a uvařen v místní mateřské škole, přišel všem k chuti. Po obědě následovala šachová přednáška pro všechny, byla uzpůsobena pro několik věkových kategorií a pro nešachisty měla i náborový nádech. Odpoledne bylo veliké horko, využili jsme tedy sklepních prostor areálu a provedli soutěž v házení míčků a šipek. Poté děti zahájily práce na tvorbě rytířského erbu, motta, veršovánky a názvu družstva. Jedno z družstev se nazývalo Hadi a druhé Fon Mattoni. Následovala svačinka a po vyhlášené volné zábavě se děti rozprchly ke hře šachů, deskových her, hraní s velkými plastovými šachy, tančení s psychomotorickým padákem, shazovaly kuželky, chodily se svázanými nohami ve skupinkách, chůzi s dřevěnými lyžemi, házely míčky a kroužky na házecí panely a hrály fotbálek.

      Následující den měl na programu opět šachy a deskové hry. Poté probíhalo pokračování celotáborové hry, dnes děti luštily zašifrovaný vzkaz. Obíhaly 6 stanovišť, kde „písaři“ prozrazovali soutěžícím písmena k jednotlivým znakům. Poté sepsaly vzkaz. Hodnocena byla i správná interpunkce a hrubky atd.. Odpolední program probíhal mimo areál hřiště a pomocí stříhané se děti dopracovaly až k metě, kde hledali další díl mapy k pokladu. Po návratu se pustili všichni zase do vodních her. Přetlačovali se na stoličkách molitanovými špagetami a vedoucí je stříkali z vodních pistolí vodou. Nakonec se přetlačovali i vedoucí a děti je s velikou radostí zmáčeli až na „kost“. Po svačince následovala volná zábava, každý si vybral ty pomůcky, které ho nejvíce baví. Děvčata si přibrala švihadla a skákací gumy.

     Ve středu představili vedoucí dětem další venkovní hry, a to Čtyři v řadě a dva panely Minigolfu a molitanové kuželky, skákací gymnastické míče a chůdy. První dnešní soutěží do celotáborové hry byla chůze na chůdách, která všechny moc zaujala. Někdo na nich stál poprvé, ale za dobu tábora se na nich naučil chodit každý. Následovalo skákání slalomu na míčích a přesun lidských trakařů po slalomové dráze, račí chůze, přenášení pingpongového míčku na pálce a pak následoval, oběd, šachová přednáška. Odpoledne pak byla na pořadu soutěž „mokré tričko“. Namočené tričko si navlékli soutěžící na tělo, přeběhli v něm určitou vzdálenost a pak jej museli vyždímat do lavoru, cílem bylo nashromáždit co nejvíce vody. Soutěž si velice užívali. Pro zklidnění si dvakrát zahráli živé pexeso a o volné zábavě byly v pernamenci především chůdy. Během tohoto dne byl u nás také městských fotograf.

     Čtvrtek jsme strávili na celodenním výletě. Navštívili jsme zámek Růžkovy Lhotice, kde se děti dozvěděly o jeho historii, životě Bedřicha Smetany a poté pro ně byl připraven tematický program (výroba mouky pomocí kamene, vrtání jednoduchým vrtákem, opracovávání oblázků. Seznámili se s primitivními nástroji. Na oběd jsme odjeli do Pelhřimova, po něm jsme se občerstvili točenou zmrzlinou a navštívili Muzeum rekordů a výstavu Zlaté české ručičky. Obojí si děti moc užily. Ke svačince byla výborná šunková pizza.

     Poslední den byl ve znamení dohrávání soutěží a jejich vyhodnocování. Šachový rapid vyhrál Jan Babický, druhé místo obsadil Tomáš Brixí a třetí příčku Ondřej Vilímek. O všechny tato místa se hrál navíc rozhodující zápas. Turnaj deskových her vyhrála Karolína Melicharová, druhé místo obsadila Valerie Madar a třetí místo Aneta Nováková. Všichni v těchto turnajích obdrželi drobné ceny. Co se celotáborové hry týkalo, dnes byl nalezen poslední díl mapy, tak už se vědělo, kam půjdou děti poklad hledat. Jen bylo třeba rozhodnout, které družstvo půjde první, neboť do dnešního dne vedli Hadi. Na programu bylo házení míčků a kroužků do házecích panelů, shazování plechovek pomocí vodních pistolí, předávání namočených gymnastických míčů nad hlavou a pod nohami s přebíháním a přetahování lanem. Skóre se vyrovnalo, a tak vedoucí operativně rozhodli o pochodu k pokladu pomocí stříhané, kdy se děti z družstev střídaly. Poklad našel Jan Babický z družstva Fon Mattoni. Poklad v sobě skrýval drobné ceny, které si děti braly podle toho, v jakém pořadí se k němu propracovaly.

       Děkuji všem, kdož se podíleli na organizaci a průběhu tábora. Všem jsem už poděkovala osobně i písemně, byli jsme vynikající a obětavá parta lidí. Děti si tábor užily. Měli jsme jen jedno odřené koleno, nebylo nutné řešit nic, co by nám dělalo velké starosti. Děkujeme i Domečku Vlašim, především paní ředitelce Pavle Homolkové za podporu a materiální pomoc. Někdo z přítomných dětí má zaplacen i srpnový tábor, tak se ještě uvidíme a ostatním přeji překrásné léto, strávené bez úrazů a s těmi nejbližšími.

Marie Filipová

 

      

 

publikováno 23.8.2023
a