Vyhledávání

Sponzoři

Sellier Bellot Vlašim

Vlašimské městské lesy s.r.o.,Vlašim

Marie Filipová,Pravonín

Respo Vlašim

Koloniál Zelingr

Pan MUDr. Karel Pěkný

Kyselý – prádelna

Pan Musil zelenina

Papírnictví Jana Pessrová

Maso a uzeniny Josef Vávra

Benea ,s.r.o.

Metalkov s.r.o.- pan Reitschläger Evžen

Česká spořitelna,a.s.

Pekárna Turek a spol.,s.r.o.

Pentar a.s.,Praha 5

Jana Musilová

Viking Mašek, a.s.

Milan Vilím, Hobysport

Ing.Iveta Vaiglová

Miroslava Vavrušková, Napajedla

Vlama, spol. s.r.o.

Spol. Fair Credit International, SE

Ploty Holoubek s.r.o.Vlašim

Pastell spol. s r.o. Čechov

Zdeněk Štětina - GORENJE spol. s.r.o. 

Milan Bísek

Asmo, Zruč nad Sázavou

Kontakt

Adresa:

Radnická 121
258 01 Vlašim

Telefon:

317 842 399
724 148 443

E-mail:

mddm@mddmvlasim.cz

Odkazy
Reportáže z konaných akcí

DĚTI Z TVOŘÍLKŮ PRAVONÍN PAMATUJÍ NA PTÁČKY V ZIMĚ

DĚTI Z TVOŘÍLKŮ PRAVONÍN PAMATUJÍ NA PTÁČKY V ZIMĚ

Ve středu 8.12.2021 připravovaly děti netradiční krmítka pro ptáčky, kteří jsou u nás i přes zimu. Náš plán byl náročný na čas, a proto vedoucí zájmových útvarů předem vyškvařili lůj, do kterého namíchali dobroty jako slunečnici, ovesné vločky, nasekané ořechy, mák, proso a jiné dobroty (aby měli přes zimu dostatek energie) a předpřipravili lojové koule a kolečka vytvořené z papírových rulí.

Na schůzce pak děti balily lojové koule do síťoviny a připravovaly poutka na zavěšení. Kolečka z pevných papírových rulí měly předpřipravené od vedoucích, kdy byl vyplněn střed kruhu, opatřený papírovým brčkem, kterým protahovaly provázek na připevnění na strom a ještě u tohoto kruhu potíraly povrch burákovým máslem a obalovaly v připravované zrníčkové a oříškové směsi. Stejným způsobem pak tvořily třetí krmítko, kdy ruličky od toaletního papíru byly opatřeny dvěma pevnými dřívky (stupačky pro ptáčky), která byla zajištěna provázkem na zavěšení. Ruličku potíraly také burákovým máslem a obalovaly ve směsi. Čtvrté krmítko bylo nejjednodušší. Obyčejnou ruličku od toaletního papíru potíraly burákovým máslem a obalovali v zrníčkové směsi. Nakonec ruličkou protáhly provázek na zavěšení. Některé ruličky nechaly volné a jen je budou zavěšovat na větvičky stromů, ovšem v bezpečné výšce, aby je na krmítku neohrozila třeba kočka.

Při tvoření vedoucí rozvinuli bezprostřední besedu a s dětmi si povídali o tom, kteří ptáci asi navštíví jejich krmítka. Ti starší dobře věděly, že mohou spatřit sýkoru koňadru se sytě žlutým bříškem a černou hlavičkou, sýkoru modřinku s typickým modrým týlem šedomodrým kabátkem a černým páskem přes oči, dále kosa, drozda, mlynaříka dlouhoocasého, pěnkavy, vrabce, dlasky, čížky, brhlíky, sojky, strakapoudy a jiné.

Děti slíbily, že až o víkendu půjdou s rodiči krmítka rozvěšovat, že pošlou fotografie, které budou zveřejněny na Rajčeti – prosincová činnost Tvořílků: https://sachypravonin.rajce.idnes.cz/Fotografie_-_Tvorilci_-_prosinec_2021/.

Děti si tvoření velice užily a ještě jim zbyl čas na různé hry.

A že si děti schůzku užily, můžete vidět na přiložených fotografiích nebo rozkliněte odkaz výše.

Z. a M. Filipovy

https://www.mddmvlasim.cz/index.asp?redakcePreview=ok&menu=1830&language=1&record=42251

publikováno 13.12.2021